До старту Арт-Пікніка Слави Фролової в Фельдман Екопарк залишилося всього трохи більше двох тижнів, і прийшов час трохи прочинити «кухню» процесу. Головною рушійною творчою силою проекту є куратори його напрямків – саме вони створюють формат подій, впроваджують ідеї і роблять усе для того, щоб гості Арт-Пікніка стали його зацікавленими та залученими до процесу учасниками. Бути кураторами цього сезону зголосилися творчі та креативні особистості, як, наприклад, куратор напрямку діти педагог Світлана Ісаєва або куратор напрямку спорт Інна Білоброва, що проживає в Кракові (Польща). Одним з найбільш досвідчених є куратор напрямків арт і музика Катерина Макухіна, що займається ними з самого першого сезону проекту. Саме Катерина поділилася з нами особливостями підготовки Арт-Пікніка.
– Розкажіть про те, як готувалися і проходили арт- і музичні заходи на попередніх Арт-Пікніках. Що було найцікавішим, найскладнішим, найвеселішим?
Неможливо так відразу розповісти про всі історії, думки, висновки, які приходили до мене під час роботи над проектом. За три сезони що тільки не відбувалося, і щоразу, озираючись назад, думаєш: «Ну ось тепер точно вже було все!». Але кожен день готує нові можливості і розкриває нові грані. Арт-Пікнік – це як окреме життя, тут кожен день відбувається все найцікавіше. Від щоденних знайомств з новими людьми до раптових камерних галерейників зірок зі світовими іменами. Пам’ятаю як у першому сезоні бас-гітарист групи «Rasmus» Ееро Хейнонен (Eero Heinonen) дав раптовий концерт на Арт-пікніку в стінах одного з виставкових павільйонів ВДНГ. Це був дивовижний вечір! Як виявилося, він сам займається йогою і про проект дізнався від своїх друзів з асоціації йоги (напрямок спорт був одним з улюблених у відвідувачів першого сезону). Так що Арт-Пікнік зближує не тільки різні міста, а й навіть країни!
Найскладніше, мабуть, було все-таки почати! Починати завжди складно. Особливо такий масштабний соціальний проект. Саме по собі створення мультидисциплінарного соціального проекту – вже дивно, це вже нонсенс! Усе інше залежить тільки від бажання розвиватися і розвивати в першу чергу себе. За три сезони ми провели близько 15 арт-проектів, 350 концертів і не збираємося зупинятися на досягнутому. Проект зростає, стає всеукраїнським і починає з’являтися в різних містах нашої країни. З моменту створення він уже успішно попрацював у Києві, Одесі та Рівному. Тепер настав час Харкова!
– Які цікаві/відомі люди пройшли через ці заходи?
За всі сезони у проекту з’явилося безліч друзів, лідерів думок сучасної України. Це і відомі художники, чиї роботи можна було побачити в експозиціях, такі як Олександр Ройтбурд, Олег Тістол, Микола Маценко, Ігор Гусєв, Влада Ралко, Стас Волязловський, Анатолій Бєлов та багато інших. А також виконавці: Onuka, Gorchitza, Хамерман Знищує Віруси, Freedom-Jazz, The ВЙО, Ірена Карпа, Віра Брежнєва, Фагот та інші (цей список можна довго продовжувати) – усі вони підтримують і люблять наш проект і з задоволенням приїжджають як з концертами, так і ділитися досвідом, зустрічами і майстер-класами, тим самим задаючи культурний рух. Ми також сподіваємося, що і в цьому році гості Арт-Пікніка зможуть познайомитися з уже відомими музикантами і художниками і відкрити для себе нових.
– Які ви ставите перед собою завдання як куратор? Мистецтво і музика на Арт-Пікнік – це в ідеалі повинно бути що?
Звичайно ж, основна мета музичного та арт напрямків – це створити платформу для розвитку сучасного мистецтва, де молоді художники й музиканти мали б можливість представляти свої таланти широкому загалу, відкрити нові імена в абсолютно різних жанрах. З моменту нашого запуску в 2013 році до цього дня спостерігається позитивна динаміка: молодих художників дуже багато, як і колективів, і багато хто з них дуже цікаві. В ідеалі хотілося б розвивати проект цілий рік, знаходити можливості для реалізації різних ідей, гранти, підтягувати однодумців, виходити на міжнародний рівень. Мета одна – створити новий стиль життя, в якому культура сучасної України відіграє важливу роль, і зробити це спільними зусиллями.
– Чи складно поєднувати відразу два напрямки?
Візуальне мистецтво і музика тісно взаємопов’язані між собою. Якщо вдивляєшся в скульптуру або картину, то можна почути музику, а, слухаючи музику, можна уявити образи. Тому обидва напрямки мені цікаві і близькі за духом. Безумовно, непросто поєднувати відразу два напрямки, особливо, коли обсяг роботи настільки великий, що іноді доводиться виступати і в ролі техніка, монтажника і багатьох інших. Бували різні випадки, але за роки проекту виробився хештег #миможемовсе, і це правда! Наш проект має специфіку притягувати і збирати навколо безліч талановитих людей, у кожному напрямку прекрасні волонтери, з якими спільно ми створюємо такий масштабний культурний проект! І змінюємо світ на краще. Прямо зараз. І ці суперлюди цьому причина!
– Арт-Пікнік у Фельдман Екопарк – як ви його собі уявляєте? Наскільки це буде відрізнятися від того, що ви робили в Києві?
Нове місто, нова локація, нові люди – це завжди експеримент. Проект у цьому сезоні буде працювати в форматі уїк-ендів, а не в нашому звичному щоденному форматі. Але кожні вихідні (субота і неділя) ми плануємо насичену програму з 10 напрямків. Серед них – арт, кіно, музика, театр, література, спорт, діти, фестивалі та ярмарки, добрі справи, зустрічі з цікавими людьми.
– Розкажіть, що буде за вашими напрямками на Арт-Пікніку, які заходи, які люди (розумію, що все ще в процесі, якщо про щось поки не можна говорити – натякніть)?
Для гостей ми готуємо арт-проекти, уроки малювання, лекції художників, вуличні вернісажі, фотосушки й різні активності! Ми запрошуємо до участі всілякі арт- і фотостудії, креативні ініціативи, мистецькі проекти та просто цікавих людей!
На сцені Арт-Пікніка в цьому році виступлять як відомі виконавці, так і молоді таланти з усієї України. В яких обсягах прозвучить це місто ще рано оголошувати, йде набір учасників, збираються лайн-апи, на сьогоднішній день у нас понад 60 заявок від різних артистів. Відкрию трохи наших планів, один з уїк-ендів прозвучить в джазовому форматі, ми вже плануємо з одним з наших дружніх фестивалів Koktebel Jazz Festival організувати Pre-Party Weekend.
– І пару слів про себе: розкажіть будь ласка, чому ви займаєтеся саме цим, які проекти раніше реалізовували?
Арт-пікнік для мене це в першу чергу колосальний досвід, кожен сезон ставить складні завдання, і їх рішення приходять самі собою, тобою рухає бажання розвиватися. Головне – тільки уявити, і все починає збуватися!
У проекті Арт-Пікнік я з самих витоків. За ці роки вдалося реалізувати багато проектів, попрацювати в співкураторстві з відомими художниками й мистецтвознавцями, такими як Євген Карась, Олекса Манн, Андрій Сидоренко. На рахунку також безліч виставок Фонду розвитку та підтримки молодого мистецтва України Slava Frolova -Group (2013 – 2017), проект «Цивільний містицизм» (2014 року, Modern Art Research Institute of the National Academy of Arts of Ukraine), «Українська мова» спільно з роботами Марії Примаченко (2013), арт-проекти в рамках ГОГОЛЬFEST (2013-2016), арт-проекти в рамках Книжкового Арсеналу (2013, 2014, Мистецький Арсенал), виставки в галереї «ХудГраф» та інші.



