вторник, 03 декабря 2019 year

У Фельдман Екопарк реалізують міжнародний проект каністерапії для звірів

Чилійський натураліст Ішбек Шехаде (Ishbak Shehadeh) реалізує на базі Фельдман Екопарк проект з реабілітації диких тварин за допомогою собак. За його словами, проект має науково-прикладне значення: отримані знання дозволять розширити методику збагачення середовища існування різних ссавців, що живуть у зоопарках, і допоможуть в адаптації представників дикої фауни, які постраждали від людини. Результати своїх досліджень Ішбек Шехаде планує опублікувати в National Geographic та навіть зняти невеликий науково-популярний фільм.

«Я займався вивченням поведінки диких звірів у Патагонії, коней і собак у Франції. Як натураліста мене цікавить у першу чергу соціальне життя тварин, а також їхнє благополуччя (аnimal welfare). Цьому я присвятив роки, займаючись різними проектами у себе вдома і в Західній Європі. Розробив, наприклад, безвуздечну систему для верхової їзди, – розповів Ішбек Шехаде. – Мій новий проект називається «Омега», і він народився зі спостережень за вовками. Їхня ієрархія передбачає різні рівні: альфа, бета, гамма і омега. Роль останнього дуже важлива – омега звільняє альфу від стресу та нормалізує психоемоційний стан всієї зграї. У мене народилася думка: раз у вовків є такий механізм психологічної взаємодопомоги, то, можливо, собаки можуть допомагати іншим тваринам соціалізуватися в стресових ситуаціях?».

Чилійський натураліст зазначив, що спеціально приїхав перевіряти свою теорію в Україну, бо давно хотів попрацювати в Східній Європі, а Фельдман Екопарк вибрав у якості науково-дослідної бази за порадою колег з Київського зоопарку.

«Проект «Омега» довгостроковий, і мені пощастило, що для старту я вибрав ідеальний майданчик. Кіпери, всі співробітники працюють з такою віддачею! Це дивовижне місце з особливою філософією, я вже в нього закохався!», – підкреслив Ішбек Шехаде.

Для участі в експерименті були обрані коллі та бордер-коллі, які мають досвід роботи з особливими дітьми в Центрі психосоціальної реабілітації Фельдман Екопарк. Цим двом собакам належить стати кращими друзями молодих капібар і приматів.

«Звикання один до одного йде поступово, але в цілому вже зараз можна говорити про результативність проекту. За допомогою собак вдалося швидше встановити місток взаєморозуміння й довіри, а це найважливіший елемент соціалізації новоприбулих тварин або звірят, що залишилися без опіки матері, – розповіла головний зоолог Фельдман Екопарк Олена Фомічова. – Можливо, отриманий у нас досвід буде особливо актуальним, коли в Україні цирки остаточно відмовляться від експлуатації тварин. Колишнім артистам мимоволі стали б у нагоді чотирилапими каністерапевти для реабілітації та адаптації до нових умов».