Среда, 01 апреля 2020 года

Як ефективно працювати на дому — рекомендації психологів Фельдман Екопарк

55559

В Україні пролонгований карантин, введений для протидії пандемії коронавірусу Covid-19. Як довго він триватиме — точно не знає ніхто, тому потрібно пристосуватися до нових умов, не втрачати даремно час, а ефективно його використовувати. Зміни способу життя торкнулися практично всіх, зокрема, мільйони людей змушені перейти на віддалену роботу. Для багатьох це серйозне психологічне випробування: існує ризик трансформації режиму роботи на дому в режим неробства. Фахівці Центру психосоціальної реабілітації Фельдман Екопарк поділилися простою методикою підвищення продуктивності в ситуації вимушеного самітництва.

«Найбільший мінус роботи на дому в тому, що немає зовнішнього контролю. Дуже важливо створити механізм самоконтролю, упорядкувавши побут і режим дня. Для цього є кілька простих кроків. По-перше, потрібно подбати про правильний сон — це запорука фізичного здоров’я кожної людини. І карантин — найкращий час, щоб привести його в норму: вставайте не пізніше ніж зазвичай, лягайте раніше, — розповіла керівник психологічної служби Центру психосоціальної реабілітації Фельдман Екопарк Тетяна Алієва. — По-друге, і це не менш важливо, потурбуйтеся про своє харчування. Воно не повинно стати хаотичним, приймати їжу слід за звичним організму графіком. Продумайте меню на день, а краще на тиждень, постарайтеся, щоб воно було різноманітним. Віддавайте перевагу корисним і свіжим продуктам, багатим вітамінами і білками. Не забувайте, звичайно ж, і це по-третє, про ранкову зарядку та фізичні навантаження, щоб не втратити форму. Пам’ятайте при цьому, що під час карантину спортом безпечніше для всіх займатися вдома ».

За словами Тетяни Алієвої, для наведення порядку в домашньому космосі знадобляться прості й корисні ритуали, а створити робочу атмосферу допоможе обмеження віртуальних розваг та онлайн-активності.

«Ритуали дають відчуття контролю і безпеки, це обов’язковий елемент будь-яких соціальних структур. Можна свідомо їх продукувати, вибравши в якості моделі щось нескладне і корисне, як наприклад чистка зубів вранці. Під час карантину таким ритуалом можуть стати санітарно-гігієнічні процедури: одягання маски, окулярів і рукавичок перед виходом на вулицю, миття з милом рук, обробка смартфона після повернення додому. Корисно також регулярно проводити ритуал вологого прибирання і щоранку «ритуально» провітрювати приміщення, — зазначила Тетяна Алієва. — Щоб створити робочу атмосферу, обладнайте місце для трудової діяльності. Обов’язково переодягайтеся під час «виходу на роботу» з піжами або халата у щось більш відповідне, щоб налаштувати себе на продуктивність. В процесі роботи не відволікайтеся на новини, відео, ігри або соціальні мережі. Взагалі, в період карантину головним відволікаючим чинником стає інтернет. Спробуйте повністю відмовитися від використання комп’ютера і гаджетів «не в виробничих цілях», оголосіть їм карантин на кілька годин на день».

Відзначимо, що фахівці Центру психосоціальної реабілітації Фельдман Екопарк регулярно діляться своїми знаннями і досвідом, щоб допомогти людям впоратися з різними психологічними проблемами в нинішній складний час. Їхні рекомендації на актуальні теми можна почитати в фейсбуці під рубрикою #начистоту_с_психологом, а незабаром будуть викладені аудіоподкасти для загального доступу на сайті Фельдман Екопарк.