Среда, 30 ноября 2016 года

Центр реабілітації кажанів Фельдман Екопарк представили на симпозіумі в Німеччині

Співробітники Центру реабілітації кажанів Фельдман Екопарк Антон Влащенко і Ксенія Кравченко взяли участь у Міжнародному симпозіумі зі впливу світлового забруднення на рукокрилих (International Symposium on the Effects of Light Pollution on Bats), який відбувся в Берліні (Німеччина) на базі Інституту зоології Лейбніцевскої асоціації.

Як відзначають фахівці, у Східній Європі поки мало хто замислюється про те, що вуличне освітлення істотно порушує природні біологічні ритми людей і тварин. Особливо страждають нічні тварини, для яких джерело світла це або приваблюючий сигнал (нічні комахи) або ж зона небезпеки, де їх може підстерігати хижак. Рукокрилі відносяться до другої групи, крім того вони харчуються комахами, які, як усім відомо, летять на світло і гинуть.

«Хоча є група рукокрилих (нетопири), які вважають за краще полювати біля вуличних ліхтарів, більшість видів рукокрилих Європи уникають освітлених ділянок і територій. Жваві автостради і швидкісні траси, рясно підсвічені в темний час доби, можуть стати непереборною перешкодою для кажанів, — підкреслює Антон Влащенко. — На симпозіумі в Берліні обговорювали широкий спектр пов’язаних з цим проблем: які є дані про вплив світла на рукокрилих; лампи якого спектра більше або менше приваблюють або відлякують рукокрилих; як правильніше розташовувати ліхтарі на вулицях, що зменшити вплив світла на тваринний світ і в той же час не залишатися в темряві».

Також на симпозіумі обговорювали вплив нічного освітлення на природу при підсвічуванні культових споруд і туристичних об’єктів (церков, замків, руїн фортець). Доповіді представили фахівці з Німеччини, Франції, Ізраїлю, Словенії, Голландії та Британії. В Україні, як відзначають фахівці, вплив нічного освітлення на біорізноманіття поки майже не досліджують.

«Варто підкреслити, що штучне нічне світло негативно впливає і на людей, збиваються біологічні ритми, змінюється баланс синтезу гормонів, порушується обмін речовин, накопичується стрес. Все частіше ми бачимо в інтернеті візуалізації Землі з космосу, освітленої вночі світлом міст. З вулиць великих мегаполісів в нічному небі вже не видно зірок. Як наслідок, в густонаселених районах Європи та Азії зараз вже створюють заповідники темного нічного неба, куди з’їжджаються туристи просто подивитися на зоряне небо», — зазначила Ксенія Кравченко.